Takviye Edici Gıdalar

SupplementTakviye edici gıdaların ithalatı ve üretimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ön iznine tabidir. Halihazırda piyasada bulunan izinli ürünler 01.01.2016 tarihine kadar piyasada bulunabilir. Yeni mevzuat kapsamında izin alınmaması durumunda ürünler piyasadan toplatılacaktır.

Türkiye’ye ilk defa ithal edilecek veya yerli üretimi yapılacak ürünleri yeni mevzuat kapsamında izin alacaktır.

Takviye edici gıdalar genel olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.

  • Vitamin ve mineral kompleksleri
  • Omega-3 ürünleri
  • Polen-Propolis ürünleri
  • Bitkisel destekli ürünler
  • Prebiyotik ürünler

Tek bir etken maddeden oluşan ithal takviye edici gıdaların izin işlemi yetkili Ankara veya İstanbul İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır.

Birden çok etken maddeden oluşan ithal takviye edici gıdaların dosyası yetkili İl Müdürlükleri  tarafından incelendikten sonra Bakanlığın uzman komisyonuna sevk edilir. Ürünün ithalatına veya üretimine Bakanlığın uzman komisyonu onayından sonra başlanılabilir.

Önemli: İthal edilecek ve üretimi yapılacak takviye edici gıdanın mevzuatlara uygunluğunun kontrol edilmesi, etiketlerin ve başvuru dosyasının hazırlanması ciddi derecede uzmanlık gerektiren bir konudur. İzinler hakkında profesyonel hizmet almak için firmamız ile iletişime geçiniz.

Harç ücretleri:
Tek Etken Maddeli Ürünler:

İl Müdürlüğü Ön İnceleme Harcı: 1.100 TL

Ürünün Onaylanması Durumunda: 3.300 TL

Birden Çok Etken Maddeli Ürünler:

İl Müdürlüğü Ön İnceleme Harcı: 1.100 TL

Ürünün Komisyon Tarafından Onaylanması Durumunda: 5.500 TL

 

İlgili Mevzuat: Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi Ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelik, Takviye Edici Gıdalar Tebliği, Diğer ilgili tebliğ ve talimatlar.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için telefonla veya aşağıda bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Lütfen talebinizi iletiniz. Sizinle en kısa süre iletişime geçebilmemiz tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Comments are closed