Pozitif Bitki Listesi

bitkiPOZİTİF BİTKİ LİSTESİ

Üretilen ya da ithal edilen gıdalarda yer alan her türlü bitkinin ve üründe kullanılan kısmının Bakanlığın yayınladığı bitki listesinde pozitif (P) olarak yer alması gerekmektedir. Özellikle takviye edici gıdalarda etken madde olarak belirtilen her bitkinin bu listede yer alması zorunludur. Aksi halde takviye edici gıda başvurusu onaylanmamaktadır.
Ürünüzde yer alan bitki bu listede yoksa veya negatif (N) durumda ise üründe kullanımına izin verilmemektedir. Bu listede yer alan bitkiler kullanılan kısımlarına (kök, yaprak, meyve ekstre vb) farklılık gösterebilmektedir.

İthal edeceğiniz ya da üreteceğiniz gıdada bulunan bitki(ler) bu listede yer almıyorsa Bakanlığa yapılacak müracaat ile eklenmesi mümkündür. Hazırlanacak dosya ile bitkinin gıdalarda kullanımına uygun olduğu uzmanların değerlendirmelerine sunulur. Yapılacak inceleme sonucu komisyon tarafından uygun bulunması durumunda söz konusu bitki listeye eklenmektedir.

Dosyanın hazırlığı tecrübe ve emek gerektiren bir işlem olup konusunda uzman personellerimizden destek ve hizmet alabilirsiniz.

Bitki_Listesi 20.04.2016

Konuyla ilgili detaylı bilgi için telefonla veya aşağıda bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Lütfen talebinizi iletiniz. Sizinle en kısa süre iletişime geçebilmemiz tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Comments are closed