Gıda İle Temas Eden Madde/Materyal İthalatı

kupaGıda ile temas eden her türlü madde ve materyal için (bardak, tabak, tencere, gıda paketlemesinde kullanılan materyaller vb.) izin alınması gerekmektedir.

İzinler,  Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS) adı verilen elektronik sistem üzerinden alınmaktadır. İlk etapta izin alınacak firmanın sisteme kaydı yapılır. Sonrasında ürün onay işlemlerine geçilir. İthal edilecek ürünün türüne ve özelliğine göre mevzuata uygun bir şekilde Türkçe etiket örneği hazırlanır. Etiket hazırlık ve tasarımı konusunda firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

Ön bildirim onayı tamamlandıktan sonra  izin alınan ürün Gümrük idaresine geldiğinde sevkiyat bildirimi adı verilen ikinci aşamaya geçilir. Bu işlemler, ürün hangi ile gelmiş ise o ildeki İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülür. Analiz işlemleri tamamlanıp ürünün uygun bulunması durumunda onay verilir.

Önemli: İthal edilecek gıdanın mevzuatlara uygunluğunun kontrol edilmesi, etiketlerin ve içerik belgelerinin hazırlanması uzmanlık gerektiren bir konudur. İzinler hakkında profesyonel hizmet almak için firmamız ile iletişime geçiniz.

Ek-2 İthalatı Ön Bildirime Tabi Bitki, Gıda ve Gıda İle Temas Eden Maddeler

İlgili Mevzuat: 2015/5 Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği, Bakanlığın diğer mezkûr Kanun ve Yönetmelikleri

Konuyla ilgili detaylı bilgi için telefonla veya aşağıda bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Lütfen talebinizi iletiniz. Sizinle en kısa süre iletişime geçebilmemiz tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Comments are closed