Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS)

Gıda Güvenliği Bilgi SistemiGıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS)

İthal edeceğiniz gıdaları gümrüğe getirmeden önce Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi üzerinden izin almanız gerekmektedir. GGBS üzerinden izin alınan gıdalar yarıdan az hayvansal kökenli bileşen (süt, et, yumurta, tereyağ vb) içermeyen gıdalar için geçerlidir. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nden alınan izinler gelen olarak her türlü yaş/kuru meyve, sebze, içecek, alkollü içki, sporcu gıdası, gıda üretiminde kullanılan katkı maddelerini kapsamaktadır. Bu sistem üzerinden aynı zamanda hayvan yemleri için de izin alınabilmektedir.

Gıda maddelerinin ön izni tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı Gıda Kodeksleri, Etiketleme Yönetmeliği, Katkı Maddeleri Yönetmeliği gibi ana mevzuatlar veya güncel gelişmeler doğrultusunda hazırladığı talimatların bilinmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan başvurular genellikle RED ile sonuçlanmakta, bu da emek, zaman ve para kaybına neden olmaktadır. Çok daha önemlisi, hatalı alınan izin ile gümrüğe getirilen ürününüzün sevkiyat aşamasında farkedilmesi durumunda gümrükte kalması bile söz konusudur.

Firma olarak öncelikle ithal etmek istediğiniz gıda ile ilgili sizden gerekli bilgileri alır ve mevzuattan incelemekteyiz. İzin alınması mümkün olmayan gıdanın başvurusunu kesinlikle yapmayız ve sebepleriyle bunu size bildiririz.

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi üzerinden ilk defa izin alınacak firmaları sırası ile aşağıdaki işlemleri yapması gerekmektedir.

  1. İthalatçı, ihracatçı, üretici firma bilgilerinin GGBS’ye tanımlanması
  2. İzin alınacak gıdanın Türkçe etiket örneğinin ve içeriğinin mevzuatlara uygun olarak hazırlanması. (Etiket hazırlığı konusunda profesyonele yakın hizmet verebilmekteyiz)
  3. İzin başvurusu ve onayın alınması
  4. Ürün gümrüğe geldiğinde Sevkiyat Bildirim sürecinin başlatılması
  5. Ürüne göre gerekli analizlerin yapılması ve sonuçların uygun olması durumunda ithalatın gerçekleştirilmesi.

 

Ek-2 İthalatı Ön Bildirime Tabi Bitki, Gıda ve Gıda İle Temas Eden Maddeler

İlgili Mevzuat: 2016/5 Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği, Bakanlığın diğer mezkûr Kanun ve Yönetmelikleri

Konuyla ilgili detaylı bilgi için telefonla veya aşağıda bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Lütfen talebinizi iletiniz. Sizinle en kısa süre iletişime geçebilmemiz tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Comments are closed