Permiler & Kayıt Belgesi

kimyasalUyuşturucu ve psikotrop madde yapımında kullanabilecek kimyasal ve maddelerin ithalatı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ruhsatına tabidir. Bu maddelerin ithalatı ve üretimi uluslararası anlaşmalar kapsamında yetkili otoriteler tarafından kontrol ve takip edilmektedir.

Faaliyet türüne göre Bakanlık tarafından düzenlenen belgeler ve açıklamalar aşağıda verilmiştir.

 

İthalat Permisi ve Kontrol Belgesi

Söz konusu maddelerin ithal yolla Türkiye’ye gelmesi durumunda ithalat permisi ve kontrol belgesi düzenlenir.

Yurtiçi Kayıt Belgesi

Prekürsör, uyuşturucu ve psikotrop madde sınıfındaki kimyasalların yurtiçi alımını yapan, imalatta kullanan firmaların alacağı izin belgesidir. Kayıt belgesi müracaatında bulunan firmanın kapasite raporu olmalıdır.

İhracat Permisi

Prekürsör, uyuşturucu ve psikotrop madde sınıfındaki kimyasalların ihracatını yapacak firmaların alacağı izindir.

Önemli: Yukarıda bahsedilen faaliyetler kapsamında ilk defa izin talebinde firmalar dosyasını hazırladıktan sonra Bakanlığın güvenlik soruşturmasına tabi tutulur. Denetim sonuçlarının uygun olması durumunda firmaya gerekli izin düzenlenir. Bu işlem yaklaşık 2 ay sürebilir. İlk izinden sonra yapılacak başvurular çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

Transit İzni

Prekürsör, uyuşturucu ve psikotrop madde sınıfındaki kimyasalların transit ticaret yoluyla başka bir ülkeye sevkiyatı durumunda alınması gereken izindir.

İthali Özel İzne Tabi Maddeler Ve Müstahzarlar 

İlgili Mevzuat: Kontrole Tabi Kimyasal Maddeler Hakkında Yönetmelik

Konuyla ilgili detaylı bilgi için telefonla veya aşağıda bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Lütfen talebinizi iletiniz. Sizinle en kısa süre iletişime geçebilmemiz tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Comments are closed