Kota Belgesi

Kota, belirli bir dönem itibarıyla yapılmasına izin verilen ithalatın miktar ve/veya değerini belirtir.

Kota Çift Taraflı ve Tek taraflı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Tek Taraflı Kota: Türkiye’nin A.B. ile birlikte yıllık ithal ihtiyaç miktarını belirleyip tek taraflı olarak müracaat edenlere eşit ve kapasitesi oranında dağıtılır.

Çift Taraflı Kotalar: Türkiye yurt dışından gelen İhraç Lisansına (Export Decleration) göre kota dağılımı yapmaktadır.

Kota Dağıtım Yöntemleri

Geleneksel ticaret akışı yöntemi: Bu yönteme göre kota veya tarife kontenjanı tahsisi yapılması halinde, kotanın veya tarife kontenjanının bir bölümü geleneksel ithalatçılara, kalan kısım ise diğer ithalatçılara ayrılır.

Başvuru sırasına göre eşit oranda tahsis yöntemi: Bu yönteme göre, başvuru sahiplerine toplam kota veya tarife kontenjanının tamamı veya bir kısmı, başvuru sıralan dikkate alınarak eşit oranda dağıtılır.

Talep edilen miktar ve/veya değerle orantılı tahsis yöntemi: Talep edilen toplam miktar ve/veya değerlerin, ilgili kota veya tarife kontenjanına eşit ya da daha az olması halinde talepler tamamen karşılanır.

Müsteşarlıkça belirlenecek yöntem: Talep edilen toplam miktar ve/veya değerlerin mevcut kota veya tarife kontenjanını aşması durumunda başvurular, talep edilen miktar ve/veya değerler ile orantılı olarak karşılanır.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgi için telefonla veya aşağıda bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Lütfen talebinizi iletiniz. Sizinle en kısa süre iletişime geçebilmemiz tüm alanları doldurmanızı rica ederiz.

Comments are closed